Storczyk - Dendrobium Nobile Apollon 55cm doniczka 12cm

Dostępność: na wyczerpaniu
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 79,95 zł 79.95
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

 Dendrobium nobile to jeden z kuzynów najbardziej rozpowszechnionego storczyka Phalenopsis. W zasadzie jest dość podobny w formie, jednak jego kwiaty są o wiele bardziej urodziwe

Storczyk dendrobium pokrojem przypomina nieco standardowy Phalenopsis. Ma około 60 cm długości, wytwarza wzniesione pędy, mogą być one bardzo liczne, dlatego roślina prezentuje się tak pięknie. Na szczycie każdego pędu pojawiają się liczne kwiaty o bardzo ciekawym kształcie – mają 3 listki zewnętrzne o nieco węższym kształcie, dwa wewnętrzne są nieco szersze. W jednym kwiatostanie jest ich od 2 do 4, jednak kwiatostanów jest tak dużo, że największe okazy mają nawet 300 kwiatów na raz.

 

Dendrobium nobile kwitnie na pędach dwuletnich. Wyrastają one licznie spośród rozety dużych, skórzastych liści. Jak większość storczyków, przed kwitnieniem i tuż po nim nie wykazuje większych wartości dekoracyjnych. Jednak naprawdę warto, ponieważ okres kwitnienia dendrobium jest bardzo długi. Trwa on nawet kilka miesięcy i w tym czasie roślina odgrywa prawdziwy spektakl barw. Kwiaty najczęściej są wielokolorowe – podstawa listków jest biała, jednak dalej przebarwiają się na różowo, fioletowo, żółto, co daje niezwykły efekt wizualny.

 

Nie ulega wątpliwości, że wszystkie storczyki są światłolubne, i dendrobium nie należy do wyjątków. Z tym jednak założeniem, że roślina najwięcej światła potrzebuje jesienią, kiedy u nas jest go niewiele. Wtedy należy ustawiać go na parapecie w oknie zwróconym na zachód lub wschód. Latem dendrobium nobile nie potrzebuje go aż tak dużo, dlatego można postawić go w ogrodzie lub na balkonie w bardziej zacienionym miejscu. Jeśli kwiat musi stać w pomieszczeniu o orientacji południowej, należy ustawić go w odległości co najmniej metro od okna, w przeciwnym razie na jego liściach szybko pojawią się szpecące plamy.

 

Nawet najlepsza pielęgnacja dendrobium nie zakończy się powodzeniem, jeśli nie zapewnimy roślinie odpowiedniej temperatury. Może to być nieco utrudnione, ponieważ dendrobium nobile musi mieć odczuwalne zmiany temperatury. W warunkach naturalnych dobowa temperatura waha się w granicach od +30 do 0 stopni Celsjusza, dlatego nie musisz obawiać się, że roślina przemarznie od nocnego powietrza przy otwartym oknie. Wręcz przeciwnie – właśnie taka zmiana będzie dla niej korzystna. Jesienią, kiedy chcemy, by storczyk dendrobium zakwitł, powinien mieć temperaturę około 12 stopni Celsjusza.

Dendrobium nobile najlepiej rozwija się w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza dobiega do 60%. W związku z tym należy go intensywnie zraszać, optymalnie wodą destylowaną, ponieważ zwykła woda kranowa może pozostawiać ślady na liściach rośliny. Dendrobium sadzi się w doniczce wypełnionej kremazytem i można postawić go na podstawce pełnej wody. Jest to ważne zwłaszcza latem, także jeśli zdecydujesz się na postawienie rośliny w ogrodzie.

 

Jak pielęgnować dendrobium nobile?

 Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji dendrobium jest oczywiście podlewanie.

Dendrobium nobile posiada pseudobulwę, której zadaniem jest magazynowanie dużych ilości wody. Dlatego susza nie jest mu straszna, jednak powinien mieć dostarczaną wodę dość często i w równych odstępach czasu. Zbliżający się termin podlania jest bardzo dobrze widoczny – pseudobulwa storczyka zaczyna się marszczyć i źle się prezentuje. To znak, że najwyższy czas dostarczyć mu wody.

Dendrobium sadzi się do takich samych doniczek jak Phalenopsis – przezroczystych i wyposażonych w odpowiednie otwory odprowadzające wodę. Wobec tego można także podobnie nawadniać roślinę – poprzez wstawienie jej do miski wypełnionej wodą lub przelewając doniczkę przez mniej więcej 10 minut. Należy jednak dokładnie sprawdzić, czy nadmiar wody został odprowadzony – może być szkodliwy. W czasie zanurzania doniczki należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie zostały zamoczone liście, ponieważ ich zamoczenie może prowadzić do poważnych uszkodzeń, a nawet gnicia.

 

Pielęgnacja dendrobium – nawożenie

 Pielęgnacja dendrobium nie może oczywiście pominąć nawożenia. Zabieg jest konieczny, by roślina ładnie się rozwijała i szybko zbierała się do wypuszczenia nowych pędów i kwiatów. 

 Podłoże do storczyków, którego się używa błyskawicznie się rozkłada i samo w sobie nie dostarcza roślinie koniecznych składników mineralnych, więc trzeba regularnie uzupełniać je za pomocą specjalistycznych nawozów.

Storczyk dendrobium jest dość wymagający i „żarłoczny” jak na rośliny doniczkowe. Potrzebuje naprawdę dużej dawki składników mineralnych, dlatego nawozi się go raz w tygodniu. Najlepiej wykorzystać do tego specjalistyczny nawóz dedykowany dla storczyków. Można zastosować zarówno w płynie, jak i w żelu. Na rynku dostępne są także nawozy w formie pałeczek, które stopniowo uwalniają składniki odżywcze – to także bardzo korzystne rozwiązanie, które zapewni roślinie nawożenie przez dłuższy czas.

 

Roślina jednak potrzebuje okresu spoczynku, by móc powtórnie zakwitnąć. W przypadku dendrobium nobile okres ten wypada najczęściej na jesień i zimę, ale nie zawsze. Należy zapewnić mu odpoczynek po przekwitnięciu, kiedy już wszystkie kwiaty obumrą, a pędy staną się zasuszone.

W czasie okresu spoczynku storczyk musi mieć zapewnione specyficzne warunki. Potrzebuje nieco niższej temperatury, najlepiej w granicach od 10 do 18 stopni Celsjusza. Roślina powinna mieć także zapewniony dostęp do słońca, ale jedynie przez około 4-6 godzin dziennie. Zacieniony pokój od strony północnej lub zachodniej będzie więc dla rośliny najlepszym miejscem na czas zimowania.

W czasie okresu spoczynku należy bardzo mocno ograniczyć zarówno podlewanie, jak i nawożenie rośliny. W okresie zimowym niektóry nie podlewają storczyka wcale, inni radzą podawać bardzo małe ilości wody od czasu do czasu, gdy podłoże bardzo przeschnie. Można to łatwo zaobserwować, ponieważ wtedy pseudobulwa storczyka robi się biała, pomarszczona i sucha. Odrobina wody na pewno nie zaszkodzi storczykowi i warto ją podawać, by roślina nie obumarła. Jednak bezwzględnie w tym czasie trzeba wystrzegać się nawożenia. W okresie spoczynku roślina nie potrzebuje składników mineralnych, co więcej, może nawet źle reagować na ich nadmiar.

Zimowanie dendrobium kończy się w lutym, kiedy roślina zacznie wypuszczać nowe kiełki, wyrastające bezpośrednio z pseudobulw.

 

Rozmiar: Wysokość rośliny wraz z doniczką 55cm, średnica doniczki 12cm.

  

Zdjęcie rośliny jest poglądowe, otrzymany okaz może się różnić kształtem oraz ilością liści, ich wybarwieniem, ponieważ przedmiotem sprzedaży jest większa ilość sztuk tego okazu. Wielkość rośliny i szerokość donicy w której jest posadzona jest zawsze zgodna z otrzymanym egzemplarzem.

Pamiętaj o tym, że rośliny żyją i po podróży do Ciebie mogą odczuwać stres. Przebyły drogę z innego kraju do Polski, a następnie do Ciebie, każda zmiana warunków wraz z wyjściem z ciepłej i wilgotnej szklarni w której są uprawiane, może powodować czasami przebarwienia na liściach czy odrzucenia kilku liści – to jest normalne. Niektóre gatunki nie mają w ogóle takich objawów, a część z roślina zazwyczaj potrzebuje ok 3-6 tygodni aby przyzwyczaić się do naszych warunków domowych (zmienia się poziom wilgotności, temperatura, ilość dostarczanego światła, czas naświetlania itp).

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl