Małpka - Monstera Małpka 80cm doniczka 21cm na paliku kokosowym

Dostępność: brak towaru
Cena: 129,99 zł 129.99
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Ta Monstera Adansoni pochodząca z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej roślina swą nazwę zawdzięcza dziurom w liściach, które u dorosłych osobników często stanowią powierzchnię  większą niż sam liść. Jednak pełnią one funkcję znacznie ważniejszą, niż ozdobna, zapewniają roślinie przetrwanie. Pełne liście pod wpływem silnych wiatrów tropikalnych wydymały by się jak żagiel, co mogłoby prowadzić do łamania się rośliny. Dzięki perforacjom wiatr przewiewa przez nie bez narażania na uszkodzenie.

 

Pochodzenie: Ameryka Środkowa i Południowa

Stanowisko:  Jasne do półcienistego. Pamiętajmy, aby nie narażać jej na bezpośrednie nasłonecznienie. Monstera bardzo dobrze rośnie w temperaturze pokojowej (18-24°C)- unikamy spadków temperatury poniżej 15°C. W uprawie monstery dziurawej zwracamy uwagę także na wilgotność powietrza. W swoim naturalnym środowisku na brak wilgotności nie może narzekać, za to w naszych mieszkaniach już tak, zwłaszcza w okresie grzewczym. Aby podwyższyć wilgotność powietrza wokół rośliny, możemy postawić ją na podstawce wypełnionej keramzytem i zalanej wodą. Woda nie może stykać się z dnem doniczki. Innym sposobem na podwyższenie wilgotności jest umieszczenie pojemnika z monsterą w większym pojemniku, a przestrzeń między pojemnikami wypełnić wilgotnym torfem. Latem zależnie od potrzeby zraszamy monsterę nawet kilka razy w tygodniu, zimą zdecydowanie rzadziej.

Podlewanie:  Częstotliwość podlewania uzależniona jest od panujących warunków. W okresie silnego wzrostu a więc wiosną i latem częściej,  a zimą rzadziej. Ważne aby pomiędzy jednym a drugim podlaniem, górna warstwa podłoża lekko przeschła. Mamy wówczas pewność, że nie zalejemy naszej monstery, oczywiście pamiętając przy tym o warstwie drenażu, a także rozluźnionym podłożu, wykorzystanym do posadzenia rośliny. Do podlewania jak i zraszania liści,  wykorzystuje się przegotowaną i odstaną wodę.

Podłoże: Ziemia przeznaczona dla roślin domowych będzie ok, ważne aby wzbogacić ją w jednej trzeciej jakimś rozluźniaczem np. perlitem, żwirkiem czy też wermikulitem. Od wiosny do jesieni dwa razy w miesiącu nawozem dla roślin zielonych.

Super cecha: Ozdobą tego niezwykłego gatunku są bardzo duże liście średnicy nawet 60 cm. Monstera wytwarza również liczne korzenie powietrzne, które nadają tej roślinie charakteru i umożliwiają jej pięcie się w górę. Oczyszcza powietrze - wchłania benzen, amoniak i formaldehyd.

Bezpieczna dla zwierząt: Nie. Wszystkie jej części zawierają szczawian potasu i są trujące, tak dla ludzi, jak i dla zwierząt – nawet pod wpływem dotyku mogą powodować wysypkę na skórze.

Rozmiar: Wysokość rośliny wraz z doniczką 80cm, średnica doniczki 21cm

 

Zdjęcie rośliny jest poglądowe, otrzymany okaz może się różnić kształtem oraz ilością liści, ich wybarwieniem, ponieważ przedmiotem sprzedaży jest większa ilość sztuk tego okazu. Wielkość rośliny i szerokość donicy w której jest posadzona jest zawsze zgodna z otrzymanym egzemplarzem.

Pamiętaj o tym, że rośliny żyją i po podróży do Ciebie mogą odczuwać stres. Przebyły drogę z innego kraju do Polski, a następnie do Ciebie, każda zmiana warunków wraz z wyjściem z ciepłej i wilgotnej szklarni w której są uprawiane, może powodować czasami przebarwienia na liściach czy odrzucenia kilku liści – to jest normalne. Niektóre gatunki nie mają w ogóle takich objawów, a część z roślina zazwyczaj potrzebuje ok 3-6 tygodni aby przyzwyczaić się do naszych warunków domowych (zmienia się poziom wilgotności, temperatura, ilość dostarczanego światła, czas naświetlania itp).

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl