Kalie osiągają wysokość do 80 cm. Liście mają mięsiste i szeroko strzałkowate, często w plamki i ozdobne przebarwienia.
Kwiatostan przypomina kwiatostan anturium – składa się z pięknej, dużej kolby, a ona z kolei jest owinięta/otoczona charakterystyczną łódkowatą pochwą. Występuje w wielu barwach – od białej, żółtej do ciemno-fioletowej. Są też odmiany dwukolorowe. Kwitnienie kalii przypada od grudnia do kwietnia (dla roślin doniczkowych) lub od czerwca (dla kalii w gruncie). Cantedeskia po kwitnieniu przechodzi w stan spoczynku.
Kalia to roślina łatwa do uprawy. Jest ciepło i światłolubna (kilka odmian preferuje półcień), wymaga gleb o obojętnym pH, lekkich i przepuszczalnych, równocześnie o stale umiarkowanej wilgotności – podlewamy ją co najmniej dwa razy w tygodniu. W okresie kwitnienia możemy też spryskiwać jej liście.
W trakcie wegetacji cantedeskia musi być nawożona (nawozami wieloskładnikowymi). Dopiero po przekwitnięciu powoli możemy zacząć ograniczać podlewanie. Odpowiednio do swojego cyklu, roślina potrzebuje innych temperatur (opisane poniżej). Kalie są całkowicie nie odporne na mróz.
Kalii w doniczce nie stawiajmy w bezpośrednich promieniach słonecznych. Niedobrze też reaguje na bardzo wysokie temperatury.
- Podczas kwitnienia (grudzień-kwiecień) cantedeskia bezwzględnie wymaga regularnego podlewania i nawożenia.
- W kwietniu, gdy przekwitnie, powoli przechodzi w stan spoczynku. W tym okresie potrzebuje chłodniejszej temperatury (13-16°C) i coraz mniejszej ilości wody – doprowadzamy tym do zaschnięcia liści.
- Po ok. 2 miesiącach – na początku lipca, roślinę przenosi się do normalnej temperatury. Może być wystawiona na balkon lub zadołowana z donicą w ogrodzie. Podlewanie i nawożenie jest teraz niezbędne aby pobudzić ją do kwitnienia i wzrostu.
- Pod koniec września cantedeskię zabiera się do domu, aby przesadzić ją w podłoże z ziemi inspektowej, z domieszką torfu.
- Do grudnia trzymamy ją w temperaturze ok. 10ºC