Promocje
Filodendron - Philodendron 'White Princess' 30cm P12
Filodendron - Philodendron 'White Princess' 30cm P12

49,95 zł

Cena regularna: 89,95 zł

szt.
Filodendron - Philodendron Tripartitum  40cm P12
Filodendron - Philodendron Tripartitum 40cm P12

59,95 zł

Cena regularna: 95,95 zł

szt.
Sedum Morganianum  15cm P8
Sedum Morganianum 15cm P8

19,95 zł

Cena regularna: 24,95 zł

szt.
2. Filodendron - Philodendron de Jose Buono 40cm P12
2. Filodendron - Philodendron de Jose Buono 40cm P12

249,95 zł

Cena regularna: 349,95 zł

szt.
3. Filodendron - Philodendron de Jose Buono 40cm P12
3. Filodendron - Philodendron de Jose Buono 40cm P12

249,95 zł

Cena regularna: 349,95 zł

szt.
4. Filodendron - Philodendron de Jose Buono 40cm P12
4. Filodendron - Philodendron de Jose Buono 40cm P12

249,95 zł

Cena regularna: 349,95 zł

szt.
Filodendron - Philodendron  Mayoi  30cm P10
Filodendron - Philodendron Mayoi 30cm P10

49,95 zł

Cena regularna: 69,95 zł

szt.
Ficus elastica Moonshine (Fikus sprężysty Shivereana) 30cm P12
Ficus elastica Moonshine (Fikus sprężysty Shivereana) 30cm P12

68,95 zł

Cena regularna: 99,95 zł

szt.
Nolina wygięta (Beaucarnea recurvata) 70cm doniczka 17cm
Nolina wygięta (Beaucarnea recurvata) 70cm doniczka 17cm

109,95 zł

Cena regularna: 149,95 zł

szt.
Filodendron - Philodendron Mexicanum 55cm P15
Filodendron - Philodendron Mexicanum 55cm P15

69,95 zł

Cena regularna: 149,95 zł

Aglaonema Prestige 34cm P12
Aglaonema Prestige 34cm P12

84,95 zł

Cena regularna: 99,95 zł

szt.
Ctenanthe Compact Star 60cm P14
Ctenanthe Compact Star 60cm P14

29,95 zł

Cena regularna: 49,95 zł

szt.

Papirus najczęściej kojarzy się z materiałem piśmienniczym wytwarzanym przez starożytnych Egipcjan, jednak przede wszystkim jest to ozdobna roślina występująca w bardzo wielu gatunkach i odmianach. Z niektórych z nich rzeczywiście można wytwarzać materiał podobny do papieru, inne są z kolei jadalne, a jeszcze inne można hodować jako rośliny domowe i ogrodowe. 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Papirusem zwyczajowo nazywa się rośliny z rodzaju o nazwie cibora (Cyperus), do którego należy aż 700 gatunków – papieropodobny materiał wytwarza się tylko z jednego z nich. Cibory mogą być roślinami jednorocznymi lub bylinami i porastają rzeki i rozlewiska niemal na całym świecie. Mogą przybierać różnorodne rozmiary, od tych naprawdę niskich, 5-cio centymetrowych, do bujnych, nawet 5-cio metrowych. Składają się z długich łodyg porosłych liśćmi u podstawy oraz wokół biało-zielonych kwiatów.

Rośliny te wymagają ciepłych, jasnych stanowisk, ale nie powinny być wyeksponowane na długotrwałe bezpośrednie nasłonecznienie. W okresie wegetacyjnym temperatura otoczenia powinna wynosić około 25 stopni Celsjusza (choć roślina zniesie i 30 stopni) i nie powinna spadać poniżej 18. Zimą, w okresie spoczynku, należy dbać o to, aby temperatura, w której przybywa papirus utrzymywała się w granicach 7-10 stopni Celsjusza. Nie należy stawiać rośliny w bliskim sąsiedztwie kaloryfera, bo suche powietrze może prowadzić do rozwoju chorób i pasożytów.

Ważnym elementem opieki nad papirusem jest zapewnienie mu odpowiedniego podłoża. Gleba musi bardzo dobrze chłonąć wodę, bo papirus przepada za wilgocią. Najlepiej rośnie w mieszance ziemi uniwersalnej, piasku oraz torfu, skomponowanych w proporcjach 2:1:1. Do gleby warto dodać również trochę węgla drzewnego, który zapobiegnie gniciu korzeni – jest ono prawdopodobne ze względu na wysoką wilgotność gleby, której wymaga roślina.

Podlewanie to najważniejsza czynność w opiece nad papirusem. Cibora bardzo lubi intensywne nawadnianie, a wręcz nie przeszkadzają jej tak zwane “mokre stopy”, czyli przebywanie w błotnistej ziemi, z wodą stojącą na podstawce pod donicę. Roślinę podlewamy natychmiast, gdy zauważymy, że wierzchnia warstwa ziemi w pojemniku lekko przeschła. Najlepiej jednak pilnować, by woda znajdowała się na podstawce – liście papirusa zaczynają schnąć już wtedy, gdy roślina cierpi na niedobór wody przez 24 godziny. Świetnym sposobem na uprawę papirusa jest hodowanie go w akwarium lub w hydroponice, zapewniających mu stałe nawodnienie – poziom wody nie powinien być wyższy niż 10 centymetrów, bo w przeciwnym razie roślinie zaczną więdnąć liście. W okresie wegetacyjnym podczas podlewania warto zasilić papirus płynnym nawozem, jednak nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Nie zapominajmy o regularnym i intensywnym zraszaniu cibory, wykonywanym najlepiej codziennie. Unikamy za to nabłyszczania papirusa, gdyż chemiczne środki zawarte w tego typu preparatach zniszczą jego liście.

Ciborę warto przesadzić raz do roku, na wiosnę. Bardzo istotne jest to, jaka doniczka do papirusa zostanie przez nas wybrana, ponieważ cibora najlepiej rośnie, gdy jej korzenie są dość mocno ściśnięte w pojemniku. Najlepszym rozwiązaniem jest więc przesadzenie papirusa do doniczki tylko o rozmiar większej. Podczas przesadzania można oczywiście pozyskać nowe sadzonki. Po oczyszczeniu z ziemi, bryłę korzeniową należy rozerwać lub pociąć na kilka mniejszych części i każdą z nich posadzić w osobnym pojemniku wypełnionym mieszanką ziemi, piasku i torfu.

Cibora jest wrażliwa na zmiany temperatur oraz obniżenie wilgotności powietrza. Suche powietrze w połączeniu z wysoką temperaturą może doprowadzić do rozwoju mszyc na liściach rośliny. Warunki sprzyjające rozwojowi tych szkodników powstają na przykład wtedy, gdy ustawimy papirus w pobliżu grzejnika. Mszyce zwalczamy za pomocą odpowiednich oprysków. Brązowienie wierzchołków liści może być spowodowane przez zbyt niską wilgotność powietrza lub przez zbyt zwięzłe i zakwaszone podłoże. Biała pajęczynka na spodniej stronie liście, odbarwienia, plamy i żółknięcie może być z kolei efektem żerowania przędziorków. Papirus nie należy do roślin szczególnie podatnych na choroby, ale czasem zdarza się, że zostanie w całości porażony przez jakąś infekcję, a jego liście zaczną w widoczny sposób obumierać. Jak uratować papirusa? Bez obaw możemy wyciąć wszystkie liście i pędy – na wiosnę odrosną w o wiele lepszej kondycji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl