Nolina wygięta, bokarnea wygięta (Beaucarnea recurvata), potocznie nazywana nogą słonia, to egzotyczna roślina, która w Polsce uprawiana jest wyłącznie w pomieszczeniach.
Nolina - Stopa Słonia

109,95 zł
Cena regularna:
149,95 zł
Nolina wygięta (Beaucarnea recurvata), znana też jako bokarnea wygięta, to roślina należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Pochodzi z Meksyku, ale jest uprawiana w wielu rejonach świata. To efektowny gatunek, który w krajach o cieplejszym klimacie pełni podobną rolę co u nas jukka karolińska. W Polsce nolinę spotyka się jedynie w mieszkaniach i ogrodach zimowych. Nie przetrwa mroźnych zim. Ma efektowny wygląd – tworzy gruby pękaty pień rozszerzający się u dołu (magazyn wody). Na jego szczycie znajduje się kępa „dracenowatych” liści, przypominających pióropusz. Zwykle dorasta do 70-120 cm wysokości. Może osiągać potężniejsze rozmiary, ale dopiero po wielu, nawet kilkudziesięciu latach. Wzrost jest wolny.
- Nolina wygięta - stanowisko dla noliny. Nolina lubi miejsca słoneczne, dobrze oświetlone. Niskie rośliny z powodzeniem można trzymać na parapecie wystawy zachodniej, wschodniej lub południowej. W ostatnim przypadku w czasie upałów zaleca się ją osłaniać, np. używając kartki papieru. Większe egzemplarze powinno się ustawiać blisko okna. Przez lato nolinę można trzymać na balkonie, tarasie w ogrodzie. Powinno się wybierać stanowiska zaciszne (w domu wolne od przeciągu, w ogrodzie od silnych wiatrów).
- Nolina wygięta - temperatura dla noliny. Gatunek toleruje szeroki zakres „temperatur pokojowych”. Dotyczy to również zimy. Jednakże przejście w zimowy stan spoczynku (9-13 stopni Celsjusza) wpłynie pozytywnie na kondycję rośliny.
- Nolina wygięta - podłoże i donice do uprawy noliny powinno być żyzne, przepuszczalne o odczynie kwaśnym do lekko zasadowego. Optymalne pH oscyluje w granicach 6,5. Do sadzenia można użyć podłoża do jukk i dracen lub uniwersalnej ziemi wymieszanej z piaskiem (np. w proporcji 3:1). Donice nie muszą być wysokie, często noliny umieszcza się w niskich, ale szerokich pojemnikach przypominających misy. Na dnie trzeba usypać przynajmniej kilkucentymetrową warstwę drenażu.