Donice z ceramiki mają pozytywny wpływ na rośliny, co przydaje się zarówno w uprawie doniczkowej (w domu, na balkonie i tarasie), jak i ogrodowej

Doniczki

Donice ceramiczne, terakotowe wróciły do łask. Mają wiele atutów, dzięki którym łatwo można je aranżować, służą przez lata, a rośliny dobrze w nich rosną.

Donice z terakoty mają pewien pozytywny wpływ na rośliny, co przydaje się zarówno w uprawie doniczkowej (w domu, na balkonie i tarasie), jak i ogrodowej:

  • nie powodują przegrzewania korzeni roślin w nich rosnących i nadmiernego wysychania podłoża w upały,
  • w pewien sposób chronią rośliny przed zimnem,
  • dobrze utrzymują wilgoć i są stabilne termicznie.

Każda doniczka ceramiczna, terakotowa powinna posiadać otwory w dnie. Jeśli ich brakuje należy wykonać je samodzielnie (trzeba to robić ostrożnie, np. nawiercając). Jeśli jest to trudne, donice można traktować jako osłonki. W ostatnim przypadku między donicą z terakoty a doniczką, w której posadzono roślinę można usypać dodatkową warstwę drenażową, np. ze żwiru.

Najważniejszym kryterium wyboru jest wielkość donicy. Z reguły producenci podają pojemność, średnicę i wysokość donicy. Zasada jest oczywista: im mniejsza roślina, tym mniejszy pojemnik.

Czasem przy wyborze doniczki znaczenie ma jej kształt. W niektórych przypadkach trzeba kierować się specyfiką systemu korzeniowego roślin. Dlatego juki (te domowe) oraz palmy sadzi się w wysokich oraz wąskich pojemnikach. Wiele gatunków o płaskim lub słabym systemie korzeniowym umieszcza się natomiast w niskich, szerokich donicach przypominających misy. Donice kuliste, zwężające się ku dołowi i górze atrakcyjnie prezentują się, ale rośliny trudniej jest przesadzać.

Doniczki z terakoty z reguły mają stonowane barwy, dlatego ich zastosowanie jest dość uniwersalne. Kolor donicy można potraktować jako drobny akcent. Przykładowo: w stylu skandynawskim (wnętrze) pasują białe lub szare donice. W stylu industrialnym dobrze będą wyglądy pojemniki rdzawe (chociaż i tak lepszą opcją będzie metal).

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl